Telif Bildirimi ve Kitap Kaldırma İstekleri İçin
Erkek Kulübünde Siyaset

Kategori: Kadın-Erkek Yazar: Serpil Çakır Yayınevi: Sel Yayıncılık

Erkek Kulübünde Siyaset

Tanıtım Bülteni
Kadın çalışmaları alanında Türkiye'nin önde gelen isimlerinden kadın tarihçi ve siyaset bilimci Serpil Çakır, Erkek Kulübünde Siyaset isimli çalışmasının genişletilmiş ve güncellenmiş yeni baskısında, kadın, yurttaşlık ve parlamenterlik ilişkisine siyasetin yapısı, kurumları ve kadınların deneyimleri üzerinden bakıyor. Feminist siyaset kuramcıların işaret ettiği saptamalar ışığında kadınların çeşitli ülkelerde yürüttükleri oy hakkı mücadelelerini örnekliyor. Dünyada ve Türkiye'de, parlamentoda kadın katılım oranlarını, dinamikleri ve katılımı artırmaya yönelik stratejileri sıralıyor, politik bir tasarım olarak Türkiye'deki cinsiyet rejiminin kurumlarını, siyasal partilerin kadınlara bakışını ve kadın hareketinin taleplerini ortaya koyuyor. Meclis'te dört dönem kadın milletvekilleriyle yapılan sözlü tarih görüşmelerinin odağa alındığı kitapta, kadın siyasetçilerin partileriyle, seçmenle ve aileleriyle ilişkilerinin niteliği analiz edilirken yaşadığı sorunlar ortaya konularak siyaset yaparken karşılaştıkları ayrımcılığın görünmez yüzü ifşa ediliyor. Kadınları parlamentoya taşıyan sürecin arka planındaki gerçekleri, feminist teorinin, feminist yöntemin ve özellikle de kadın sözlü tarihinin sunduğu avantajlardan yararlanarak sunan Serpil Çakır, bu anlamda araştırmacılara yol gösterici ve ilham verici bir ilk adım oluşturuyor.
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
Erkek Kulübünde Siyaset PDF 6.23 MB İndir
Erkek Kulübünde Siyaset EPUB 6.96 MB İndir
Erkek Kulübünde Siyaset MOBI 5.49 MB İndir
Erkek Kulübünde Siyaset ODF 5.86 MB İndir
Erkek Kulübünde Siyaset DJVU 7.32 MB İndir
Erkek Kulübünde Siyaset RAR 4.76 MB İndir
Erkek Kulübünde Siyaset ZIP 4.39 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Benzer Kitaplar
Kitap Yorumları - (2 Yorum)


Yazacağım bir makale üzerine kaynak olması için almıştım. Siyasette kadınların yerini gözler önüne seren bir araştırma olmuş. Tavsiye ediyorum.


Kadın çalışmaları alanında önemli bir yeri olan, bu alanda bilgi sahibi olmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*